Prof Dr Canan Karatay’ın yaptığı bir takım açıklamaları sonucu adını  Karatay Diyeti ile Zayıflama şeklinde almıştır.  Canan Karatay bilinenin aksine, birçok uzman doktoru karşına almış ve olaylı açıklamalar yaparak inşan sağlığına zararlı ya da yararlı bulduğu besinleri defalarca belirtmiştir. Karatay Diyeti ile zayıflama konusunda da yine tepkilerden nasibini almış ama yine de bildiği doğrudan vazgeçmemiştir. Zayıflamak isteyenler için özel bir diyet listesi yapmıştır.

Karatay diyeti ile ilgili olarak şöyle başlayabiliriz; Karatay Diyeti ile zayıflama ’da ilk koşul  “Sık Sık Yemeyin”

Sık sık yemek yemek, zayıflama yolunda en büyük engellerden olan insülin direncinin etkisiz hale gelmesini engeller.  Gün içerisinde 3 öğün yemek yemek gerekir . Doyana kadar yemek yiyin.  En önemli öğün hepimizin vakıf olduğu gibi kahvaltıdır. Kahvaltıyı oldukça güçlü yapmamız gerekir. Karatay diyeti ile zayıflama da da önemli bir unsurdur.  Her gün 2 yumurta yiyebilirsiniz.  Avuç içi kadar peynir ve salata tüketebilirsiniz.  Karatay Diyeti ile Zayıflamak isteyenler ekmek yemeyecek.  Çünkü ekmek insülin direncini artırır.  İnsülin yağları depolayan hormona verilen addır.

Ezber bozan bir zayıflama diyeti olan Karatay diyeti, uzmanların savunduğu “az az ama sık sık yiyin “ fikrini kesinlikle reddediyor. Bir başka ezber ise, Bütün tıp camiasının savaş halinde olduğu kolesterolün aslında faydalı bir şey olduğunu savunmaktadır Karatay diyeti.

Karatay diyeti ile zayıflamak isteyenlerin farkında olması gereken bir şey var. Karatay Diyeti size en yakın zamanda kilo vermeyi vadetmez.  Hatta Karatay diyeti yapmaya başlayan bir insan ilk etapta kilo almamaya başlar , yağlar depo edilmez bu diyetle.  Karatay diyeti ile depolanan yağlar kırılarak kalıcı olarak kilo verme sağlanır.  Karatay Diyeti ile zayıflamak isteyen bir insan bunu geçici olarak uygulamamalıdır. Karatay Diyetini yaşam tarzı haline getireceği için verdiği kiloları da geri almayacaktır.

Karatay Diyeti , zayıflama isteyenlere asla yiyeceği miktardan bahsetmez. Karatay diyeti der ki yememeniz gereken besin grupları var ve bunlardan uzak durun.  Karatay Diyeti ile zayıflamak isteyenlere bir örnek olarak yasak olan besin gruplarından biri karbonhidrattır. Canan Karatay’a göre insan vücudundaki yağın nedeni karbonhidrattır.  Karatay diyeti ile zayıflamak isteyenlerin uzak duracağı birkaç gıda dan da bahsetmek gerekirse. Ekmek, hamur işleri, şekerli gıdalar, işlenmiş gıdalardır.

Fazla kilonun insanı daha yaşlı gösterdiğinin hepimiz farkındayız. Özellikle kadınların takıntı haline getirdiği fazla kilolar erkekleri bu kadar rahatsız etmese de zayıflamak her kes için aynı sağlık koşulları gereğince şarttır.  Karatay Diyeti , zayıflamak isteyenlere aslında kısa süreli bir diyet listesinden ziyade ömür boyu uygulayacağı bir yaşam tarzıdır.  Gereğinden fazla tüketilen besinler enerjiye dönüştürülemediğinde yağa çevrilir ve bu da karaciğer yağlanması, kolesterol düzeyinde artış , kalp damar yollarının tıkanması, kan şekerinde artış şeklinde gözlemlenebilir. İşte Karatay Diyeti bunun önüne geçmeyi ve sağlıklı zayıflama yanı sıra sağlıklı yaşamayı da beraberinde getiriyor.

Yazar Hakkında

Tuğba Şaşmaz

Yorum Yap

Bu sayfa 1 ayda 6570 kez ziyaretçiler tarfından görüntülendi.