Sağlıklı beslenme konusunda son zamanlarda çok popüler olan bir tohumdan bahsedeceğim. Chia Tohumu.  Aztekleden bu güne kadar gelmiş mucizevi bir tohumdur. İnsan vücudu için çok önemli 3 tane unsur var. Karbonhidrat, protein ve yağ. Bunlar vücudumuza enerji sağlayan unsurlar. Chia Tohumu bunları vücudumuza sağlar. Bizde vücudumuza Chia Tohumu aldığımız zaman, karbonhidrat, protein ve yağ üçlüsünü sağlıklı bir şekilde almaya başlıyoruz. İçeriğinde var olan magnezyum, demir, kalsiyum gibi mineralleri de alıyoruz. Kalsiyum kemik, magnezyum kas, fosfor dediğimiz başka mineral diş yapımızı, Demir ise kan değerimizi güçlendirir. Gluten içermez. Gluten kilo almaya yol açan bir üründür. Chia Tohumu bunu barındırmaz.

Vejeteryanlar ve hayvansal protein yememesi gereken insanlar için Harika bir protein kaynağı. Chia Tohumu örnek vererek açıklamak gerekirse bir bardağa su koyup üzerine 2 kaşık chia tohumu eklediğiniz zaman şişme özelliğinden dolayı büyüyecektir. Buna bağlı olarak mide de tokluk hissi vermektedir. Bu sayede kişi tüketeceği gıdaları azalttığı için kilo vermeye başlayacaktır. İştah kontrolü nedeniyle kolesterolü de düşürüyor.  Kolesterol düşürmesine paralel olarak şunu düşünebiliriz vücudunuza omg3 ve omg6 nedeniyle alzaymır engellemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

İstediğiniz öğüne koyabileceğiniz Chia Tohumunu şu şekilde kullanabilirsiniz. 2 bardak su ve 4 kaşık Chia Tohumunu kabın içine geceden şişmeye bırakın. Sabah kaltığınızda şişmiş olan Chia Tohumlarını isterseniz yoğurtla isterseniz süt ile karıştırarak yiyebilirsiniz. Sıcak tüketmek isteyenler sütün içine attıktan sonra bıraz ısıtabilir aynı şekilde soğuk tüketmek isteyenler yoğurdun içine kararak tüketmelidir. İçerisinde tat versin isterseniz mevsim meyvelerinden koyabilirsiniz.  Hem bu şekilde posa ve vitamin değerini de artırmış olursunuz. Bunu rahat bir şekilde kahvaltı olarak kullanabilirsiniz. Öğle yemeği içinse isterseniz çorbanın içine katabilirsiniz isterseniz yoğurtun içine salatalık doğrayarak adeta bir cacık gibi tüketebilirsiniz.

Günlük hayatınıza Chia Tohumunu koyduktan sonra siz sağlıklı beslenmeye hem lezzetle hemde hiç yorulmadan adım atmış olursunuz. Chia Tohumu mucizesinden sizde faydalanın..

Yazar Hakkında

Tuğba Şaşmaz

Yorum Yap

Bu sayfa 1 ayda 6604 kez ziyaretçiler tarfından görüntülendi.