Hurma diyeti çeşitli isimlerle birlikte denenebilir. Halk arasında çeşitli isimlerle dolanmakta olan hurma diyetine, hurma ve su, hurma ve yoğurt ya da hurma orucu şeklinde isimler verilmiştir.  Hurma lifli bir gıda olduğundan mütevellit laksatif etkisinin bulunduğunu belirttik. Yani demek istediğim hurmanın bağırsak yumuşatıcı bir özelliği vardır.  Bu bağlamda düşündüğümüzde hurma diyeti uygulamasıyla kişi çok sağlıklı bir kilo verme yöntemi denemiş olur.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır Peki ?

Sayın Ender Saraç’in uygulamalarından olan sağlıklı zayıflama için hurma ile yoğurt önerisine biraz değinmek isterim.

        

Hurma ve yoğurt diyeti ortalama 1 hafta sürer. İstikrarlı ve kararlı olmak gerekir. Her öğün 7 adet hur ve bir kase olmak şartıyla yoğurt tüketerek günde toplamda 21 adet hurma ve 3 kase kadar da yoğurt yenilmektedir.  Tüketeceğiniz hurmanın kaliteli ve temiz olmasına lütfen dikkat edin.  Yiyeceğiniz Hurmaları bir gün önceden bıçakla yarar su da bekletmeniz gerekecektir.  Neden suda bekletiyoruz diye merak edenler için küçük bir açıklama hurma diyetinin daha verimli olması için hurmanın laksatif etkisinin artması için bunu uyguluyoruz.  Hurmanın tok tutucu etkisi birkaç katına çıktığı için zayıflama yolunuza destek sağlar. Hurma ve yoğurt ikilisinde gün içinde ihtiyaç duyacağınız vitamin ve minerallerin çoğunu barındırdığı için dirençsiz kalmanızı engeller.  Her diyette olduğu gibi hurma diyetinde de bol bol su içmemiz gerekecektir. Su içmeyi asla ihmal etmeyin. Vucudunuzdaki yağ oranına göre değişiklik gösterir ama ortalama 1 hafta da 5 ila 7 kilo vermenizi sağlayacaktır.

 

 

Hurma Orucu

Hurma diyeti uygulamasında bir başka yol ise hurma orucudur. Sadece su ve hurma ile yapılan bu yönetim hakkında sizlere biraz bilgilendirme yapacağım.  Yoğurt ile yapılan hurma diyetini uygulayamıyorsanız yoğurt yerine su tüketebilirsiniz. Yine aynı şekilde günde 21 adet hurma ve bol bol su içmeniz gerekecektir.

Genel anlamda hurma diyeti uygularken dikkat edilmesi gereken bazı koşullar mevcut.  Hurma diyeti uygularken rafine şeker, rafine un ve mamulleri, beyaz ekmek, tuz, işlenmiş et ürünleri gibi gıdarı bir kenara bırakmak gerekecek.  Tam tahılları biraz tüketebilir. Mercimek, fasulye ve nohut gibi..

Bu güzel ve etkili Hurma diyeti ile zayıflayanların sayısı oldukça fazla. Yılın belirli aralıklarında uygulayabileceğiniz bir diyettir. Kesinlik sağlıklı olup vücuda zararı yoktur. Güzel sonuçlar almanız dileğiyle…

Yazar Hakkında

Tuğba Şaşmaz

Yorum Yap

Bu sayfa 1 ayda 10333 kez ziyaretçiler tarfından görüntülendi.