Beslenme

Kilo Almaya Yol Açan 10 Alışkanlık !

 

Öğün atlamak

 

Öğüt atlamak diyet yaparken yapılan en büyük yanlışlardandır. Diyet yapmasa bile birey öğünlerini düzenli almalıdır. Eksik öğün yiyerek kilo vereceğini düşünmek vasat sonuçlar doğurabilir. Öğün atlarken farkında olmadan gelecek öğün için ciddi bir açlık hissi uyandırabilir. Öğle yemeğini atlamanız akşam daha fazla kalori almanıza sebep olabilir. Akşam yemeğini yememeniz hakeza öyle. O yüzden düzenli bir hayat için düzenli yemek yemek şarttır.

 

Strese Karşı Yemek

Olası durumlardan olan ve artık onunla yaşamayı öğrenmemiz gereken faktörlerden biri de stres. Stres her alanda olduğu gibi zayıflama alanında da sizi olumsuz etkileyecektir. Stresin sizi ele geçirmese izin vermeyin. Stres yemek yeme arzusu oluşturabilir şahısta. Bu yüzden strese bağlı yemek yeme alışkanlığınızdan farkında olarak uzaklaşmanız gerecek. Farkettiğinizde kendinize dur demeniz yeterli olacaktır.

 

Egzersiz yapmamak

Gerek işimiz gereği gerekse tembellikten kaynaklanan bir sorun olan spor ve egzersiz uygulamalarından uzak durmak vücudun olağan şekilde çalışmasını zayıflatır. Metabolizmayı yavaşlatır böylelikle kişi yediği yemeği otomatik olarak yağa dönüşmüş olarak görebilir. Bu yüzden “Hayatına Spor ve Egzersiz Kat !

 

Dengesiz Beslenme

Ögünleri atlamak da buna dahil olmakla birlikte yanlış zamanlarda yemek yemek sizi öbek öbek yağlara itebilir. Bu yüzden günün en uygun aralıklarına bölünmüş yemek saatlerini dikkate alarak yemek yemelisiniz.  Akşam yemeğinizi 19:00 dan ileriye atmak kilo almanız için büyük bir adım olabilir mesela.

Hızlı Yemek

Midemizin görevi  sindirmek ! Yalnız bizim ona destek olmamız gerecek.  Lokmalarınızı midenin sindirebileceği şekilde bol bol çiğneyerek yutmalısınız. Çiğnemeden yutulan lokmalar gerek mide ağrıları gerek sindirim sistemi sorunları gerekse yağ oranında artış olarak gözlemlenmektedir. Vücudumuza yardımcı olmayı unutmayalım.

Yemeği Düşünmek

Yemek yeme işini çok sevenler vardır.  Yemek sadece düzenli ve sağlıklı yaşamak için araçtır. Bunu amaç haline getirmek doğru değildir. Zihninizde dönen yemek çeşitlerinden uzaklaşmaya çalışın.

 

İlaçlar ve şişkinlik

Sağlığımız için muhakkak kullanmamız gerekiyorsa ilaçlarımızı düzenli almalı koşullarına uymalıyız ama gereksiz yere ilaç tüketiminden uzak durmalıyız.

Alkol tüketimi

Alkol mideye çok ciddi zararlar vermektedir. Mide genişlemesi bunun sadece en basit örneğidir.Mide genişlediği için yeme içme oranı artar buna bağlı olarak da zayıflama hayal olmaktadır. Mümkün mertebe alkol tüketmemek gerekir.

Aşırı Tuz Tüketimi

Tuz bildiğiniz uzere ödem yapan etkenlerdendir. Tuzdan uzak durmak en azından azaltmak sizi ve vücudunuzu rahatlatacaktır.

About the author

Mabella Kozmetik