Beslenme Sağlık Yaşam

Obezite Nedir

 

Obezite çağımızın hastalığı olarak bilinmekle birlikte gün geçtikçe büyüyen toplumu saran bir tehlikedir. Obezite vücudun aşırı derecede yağ artımı sağlamasına denir. Yani vücudun yağ tabakalarının arkasında kalması demektir.  Genetik bir temeli olan obezite yaşam tarzı ve beslenme şekli ile tetiklenmektedir.

Obezite hayatı olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Genellikle hazır yiyecekler ve asitli içecekler ile beslenen kişilerin karşılaştığı genetik yapı olarakda uygun vücuda sahip olan insanlarda gözlemlenmektedir. Obezitenin yaşı olmamakla birlikte doğdu andan öldüğü yaşına kadar obez olabilir. Tabi yaş geçtikçe metabolizmanın yavaşlaması da olumsuz bir etkendir.

Obezite ile diyet ile baş edebilmek zor olmakla birlikte imkansız değildir. Lakin obezite ile olan savaşınıza destek sağlayacak tedavi amaçlı ilaçlar ve ameliyatlar mevcuttur. Çeşitli gıda takviyeleri ile de bu durumun üstesinden gelinebilir.

Hastalık düzeyinde şişman olmaya Morbid Obezite denmektedir.  Obezite kişinin kendini toplumdan soyutlamasına ve çeşitli psikolojik sorunlara temel oluşturur. İnsan sağlığını kötüye götürecek şekilde yağ birikmesi ile oluşan obezite ile mücadelede çeşitli dünya örgütleri ve dernekler mevcuttur. Önemli olan kararlı olmaktır.

  • Obeziteye sebep olan bazı etkenler şunlardır;
  • Yanlış beslenme işlemi ile birlikte aşırı beslenme,
  • Bedenin hareket ihtiyacını karşılama, hareketsiz bir yaşam biçimi,
  • Hormanal ve metabolik sistem
  • Genetik etmenler
  • Psikolojik etmenler
  • Yaşam kalitesi ve gelir durumu
  • Alkol kullanma

Gibi etmenler obeziteyi tetiklemekte, obezitenin artış göstermesine etken olmaktadır.

Obezite devam ettiği sürece çeşitli hastalıklara sebebiyet vermektedir.  İnsilün direnci , hipertansiyon, diyabet, Karaciğer yağlanması, uyku apnesi  ve buna benzer bir çok hastalığın temelini oluşturmaktadır. Obeziteyi hafife almayın ve obezite için gerekli olan tüm desteği gerek doktorlar gerek dernekler ya da çeşitli sağlıklı gıda takviyeleri ile sağlayabilirsiniz.  Obezite kaderiniz olmasın.

About the author

Mabella Kozmetik