Kilo verme işlemi bedenden önce kafada başlar. Psikolojik zayıflama yöntemi olarak da algılayabilirsiniz bunu. Nasıl mı ?

Çeşitli başlıklar altında size psikolojik zayıflama yöntemleri hakkında bilgi aktaracağım.

  1. Doyma hissi yaşadıktan sonra yemek yemeyi bırakın.

En büyük sorunlardan biri olan doyduğu halde yemeye devam etme isteği kişiyi kilo almaya iten en büyük etkenlerdendir. Zayıflamayı kafasına koymuş bir birey tokluk hissi yaşadığı gibi yemek yemeyi bırakmalıdır.  Kişi bu konu da bilinçli davranmalıdır.  Şunu düşünmeyi unutmayın. Doyduğunuz halde yemeye devam ederseniz aldığınız her lokma vücudunuza kilo olarak gelecektir. Doyma hissi yaşadıktan sonra kaşığı-çatalı elinizden bırakmayı huy haline getirebilirsiniz.  Her zaman küçük porsiyonlar alın kendinize. Beyniniz o kadar muhteşem bir özelliğe sahip ki küçük porsiyonlarla doymaya başlayacaksınız kısa süre sonra.

  1. Sıkıntılı hallerinizde yemek yemeye yönelmeyin.

Kadınlarda daha çok görülen bu durumun sebebi olarak avutma diyebiliriz. Kişi yemek yiyerek kendini avuttuğunu sanabilir. Kötü bir alışkanlık olduğunun her daim farkında olmalıyız.  Zaten problem yaşadığınız bir konunun üzerine kilo almak da sıkıntınızı azaltmayacaktır. Mutfağa yönelmek, tatlı krizleri yerine dışarı kaçıp biraz hava almak iyi gelecektir. Psikolojik zayıflama konusunda size destek sağlayacaktır.

  1. Kendini Ödüllendir !

Kendinizi ödüllendirin ama yeme içme şeklinde değil.  Kendinize porsiyon porsiyon yemekler ya da tatlılar ile ödüllendirmek yerine güzelliğinize yönelik, bakım yapmaya yönelik ödüller verin.

  1. Tatlı yemekten vazgeçemediyseniz;

Olabilir bazı arkadaşlar tatlı konusunda kendine asla dur diyemez vaz geçemez. Peki onlar kendilerini nasıl düzeltmeliler. Alacakları tatlı miktarlarını bilerek. Bilinçli tüketerek , umarsızca değil de çetele şeklinde tatlı tüketimi yapabilirler.

 

  1. Kaçamaklar yapmak !

Özel günlerde (doğum günü, düğün vs ) bazen kararlılığımızdan dönebiliyoruz. Arkadaşlarımızı kıramıyoruz ve yemeklere hayır diyemiyoruz.  Bunun için moraliniz bozmayın. Bunlar olağan şeylerdir. Bir düğünde ya da doğum gününde yiyeceğiniz pastanın size bir zararı olmayacaktır.  Ama kaçamaktan sonra kararlı bir şekilde diyetinize devam etmelisiniz.

Yukarda saydığım maddeleri kendinize ilke edinerek form dolu bir ömür sürebilirsiniz. Psikolojik olarak zayıflama için gerekli şartlardır.  Beynini rahat bırakın. Kendinizi kilo konusunda strese sokmayın. O Kilolar ile doğmadınız bu yüzden size ait değiller. Siz isterseniz ve kararlı olursanız kilolarınızla yaşamak zorunda kalmazsınız. İlk etmen inanmak unutmayın !

 

Yazar Hakkında

Tuğba Şaşmaz

Yorum Yap

Bu sayfa 1 ayda 6592 kez ziyaretçiler tarfından görüntülendi.