Yaklaşan ramazan ayı için diyet yapacaklara bir önerimiz olacak. Ramazan ayında doğru beslenme hem sağlığımız için hemde zayıflama konusunda çok önem arzetmektedir. Ramazan ayında doğru gıdaları doğru oranda tüketmemiz gereklidir. Sahur da yenilenler ve iftar vakti yenilenlerin kilo almaya meyilli bünyeler için özenle seçilmesi gerekmektedir.  Bu yüzden sizin için birkaç önerimiz olarak sevgili nasilzayiflarim takipçileri.

Aslında Ramazan ayı hem dini vecibelerimizi yerine getirebileceğimiz hem de doğru beslenme usulü ile fazla kilolarımızdan kurtulabileceğimiz bir fırsattır. Ramazan diyeti uygulamak istiyorsanız 1 ay sonra muhteşem sonuçlara kendinizi hazırlayabilirsiniz. Ramazan diyeti için önerilerimize kulak vermeniz yeterli olacaktır.

Ortalama 12 saat açlık sürecinde olacağınız Ramazan ayı boyunca sahur ve iftar vakitlerinde yiyeceklerinize dikkat etmeniz gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyoruz.

İşte Ramazan ayında Diyet yapmak isteyenler için önerilerimiz ;

Oldukça uzun sürecek olan açlık saatlerinde karbonhidrat ile yağ yakarak Ramazanı bir diyet anahtarına dönüştürebilirsiniz.  Yeterli ölçüde su tüketmek yanında suyu  nasıl içtiğinizde aynı ehemmiyettedir.  Ayrıca İftar sonrasında tüketeceğiniz tatlılara dikkat etmelisiniz.  En az 2 litre su tüketimi yapılmalıdır.

Ramazan Ayında Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

İftar açarken 1 bardağı yavaşça tüketin. 1 bardağı ise sonra normal içiniz. Yani İftar saatinde Ramazan diyeti uygulayanlar ya da uygulamayanlar farketmez 2 bardak su tüketmelidir.

İftar ve sahur vakitleri arasında 4 bardak tüketirseniz Ramazan ayında diyetinizi kolaylaştırmış olursunuz. Ayrıcı orantılı su tüketimiyle vücudunuzu dengede tutmuş olursunuz.

Sahur da ise 2 bardak daha içmeniz yeterli olacaktır. Yani toplamda 8 bardak tüketmeniz gerekecek Ramazan diyeti uygularken.

İftarda Dikkat edilecekler ( Ramazan diyeti uygulayanlar için )

Enerji düşüklüğümüz olacağını hepimiz biliyoruz. İftarı doğru uygulamak sağlığımız ve fazla kilolarımız için çok önemli bir noktadır. Yavaş yemek yemeyi unutmayın. Tokluk hissi beyne 12 dk sonra ulaşmaktadır. Yani 12 dk ne yerseniz yeyin tokluk duymayabilirsiniz. O yüzden hızlı değil yavaş yemelisiniz.

Canınızın tatlı çektiği dönemler olacak. Şekeri minimuma düşürmek gerekecek. Rafine edilmiş şekerlerden uzak durmanızı öneriyoruz.  Meyve ve hurma ile bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Sahur için dikkat edilecekler (Ramazan diyeti uygulayanlar için )

Lifli yulaf ile sütü karıştırıp tüketebilirsiniz ya da benzer ürünler tüketebilirsiniz. Tuzsuz fındık içi tüketin. Makarna, peynir, yumurta tüketmeye özen gösterin.

Yazar Hakkında

Tuğba Şaşmaz

Yorum Yap

Bu sayfa 1 ayda 6624 kez ziyaretçiler tarfından görüntülendi.