Sağlıklı Beslenme

Bulunduğumuz zaman ve konum itibariyle sağlıklı beslenme adına çok fazla bir çabamız yok maalesef. Genç ve henüz bir rahatsızlığımız yokken beslenmemize pek önem vermiyoruz ama atladığımız ya da es geçtiğimiz şey şu; “Sağlıklı beslenmezsek başımıza neler gelecek”

Bu makale ile bir nebze olsun hayatınıza sağlıklı besinler sokmanıza yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Sağlıklı beslenmeyi diyet ile karıştırmamak gerekir tabi. Diyet zoraki ve kısa süreli yapılır. Oysa sağlıklı beslenmeyi kişi tüm isteğiyle ve uzun süreli yaşam stili haline getirmelidir. Daha sonra zaten diyete ihtiyacınız olmayacaktır. Sağlıklı beslenen birinin fazla kilosu olmayacaktır. Sağlıklı beslenen bir insanda tabi ki çeşitli sebeplere bağlı hastalıklar gözlemlenebilir ama en azından bu rahazsızlıklarla karşılaşma olasılığını minimuma düşürmüş olacaktır. Sağlıklı beslenme yolunda ilerlerken nelere dikkat etmeliyiz. ? Hazır yiyeceklerden tamamen uzak mı durmalıyız ?

Bu gibi sorularınızın tek bir cevabı var. Mümkün mertebe EVET.

Sağlıklı beslenme nedir ?

İstediğiniz bedene ulaşmak, sevdiğiniz tüm yiyecek ve içeceklerden uzak kalmak  ya da ömrünüzün sonuna kadar yiyeceklerinizi kısıtlamak değildir.  Sağlıklı Beslenmeyi kafanızda daha sempatik hale getirmeniz gerekir öncelikle. Daha fazla enerjiye sahip olacağınız bir yaşam düşünün. Kilolu ve sağlıksız görünümünüzü bir kenara bıraktığınızı düşünün. Sağlıklı beslenerek ruh halinizin daha iyi olduğunu fark edeceksiniz.

Sağlıklı beslenmenin zihin sağlığına etkileri nelerdir ?

Çevrenizde kilo vermeye çalışan, sürekli diyet uygulayan ve genellikle mutsuz ve bulunduğu bedenden memnun olmayan insanları görüyorsunuzdur. Bunu yaşamak yerine, ağır diyetleri uygulamak yerine daha sempatik bir yol var o da sağlıklı beslenmek. Belki uzun sürecek ama sizi memnun edecek. 1 ayda 5 kilo vermeyeceksiniz belki ama yaşamınız boyunca vücudunuzu zinde tutacak.

Bol bol sebze tüketin. Organik gıdalara yönelin. Ne sizler ne de çocuklarınız hazır fastfood gıdalar tüketmeyin. İçerisinde şeker oranı yüksek içecekler tüketmeyin. Gazlı içeceklerin midenize verdiği zararı kısa vadede fark edemeyebilirsiniz ama uzun vade de midenizden rahatsız olmamak için şimdiden kesin. Günlük vücudun su ihtiyacını muhakkak karşılayın. Her 25 kilo için 1 litre su kuralını uygulayabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme adına attığınız tüm adımların size zinde ve mutlu bir yaşam olarak döneceğini unutmayın. Sağlıklı beslenmek, diyet değil yaşam tarzıdır

Yazar Hakkında

Tuğba Şaşmaz

Yorum Yap

Bu sayfa 1 ayda 704 kez ziyaretçiler tarfından görüntülendi.