Spor

SQUAT YAPARAK VÜCUT ŞEKİLLENDİRME

Bacak, karın ve kalça kaslarını hareketlendirmek, sıkılaştırmak ve geliştirmek için kullanılan squat hareketleri ile arzu ettiğiniz vücuda kavuşun.

 

 

Squat Nedir ?

Kelime manası “çömelme” olan squat vücut geliştirmek isteyenlerin vazgeçemeyeceği bir vücut geliştirme hareketidir. Uygulaması çok basit ve herhangi bir spor aleti gerekmeksizin yapılabilir. Squat’ın en cazip yapı kısa sürede etkisini görmek ve vücut şekillendirmeye başlamasıdır.  Karın kasları ve güçlü bir bacağa sahip olmak isteyenlerin uygulayacağı iddialı bir harekettir squat.

Genellikle 2 çeşit uygulama yöntemi vardır squatın.  Birincisi ağırlık veya halter kaldırarak uygulamak ikincisi ise ağırlıksız uygulanan hareketlerdir. Başlangıç olarak ağırlıksız squat ile başlanmasını öneririz. Daha sonra karın kasları güçlenmeye başlayınca ağırlıklı squat yapmanızı öneririz.

 

Uyarı !

Şu konuda sizi uyarmakta fayda var, ağırlıkla yapılan squat hareketleri özellikle erkeklerde hemoroid (basur) rahatsızlığını tetiklemektedir.  Hemoroid gibi rahatsızlıkları olanların bu hareketleri uygularken dikkat etmesinde fayda vardır. Vücudu zorlamadan uygulanmalıdır. Hızlı vücut geliştirmek için sağlıklı vücudunuzu yıpratmamalısınız.

        Squat Hareketleri Nasıl Uygulanır ?

Görselde de gördüğünüz gibi çömelme pozisyonunda diz kapaklarını zorlamadan uygulanır. Çömel – kalk şeklinde.

https://www.youtube.com/watch?v=mGvzVjuY8SY

videolu çalışma yapabilirsiniz.

Ayrıca squat yaparken arkanıza sandalye alabilir ve oturma hizasına kadar çömelip tekrar kalkabilirsiniz. Hızlı ve kolay vücut şekillendirmek isteyenler için oldukça idealdir.

About the author

Mabella Kozmetik