Son dönemlerin yeni trendlerinden olan paleo yani taş devri diyeti oldukça etkili sonuçların gözlemlendiği bir diyet türüdür. İsmi sizi taş devrine götürse de  sonuçlarından memnun kalarak zayıflayabileceğiniz bir diyet olacaktır.

Bu diyeti uygulayan insanlar çok kısa bir sürede kilolarından kurtulduklarını söylüyor. Peki paleo diyeti nasıl yapılır ? Paleo diyeti ile zayıflarken nelere dikkat etmeli nelerle beslenmeliyiz ?

İşte cevabı…

Taş devri diyeti olarak adlandırılan paleo diyeti, sağlıklı bir diyet uygulamalarındandır. Yani gönül rahatlığı ile zayıflayabilirsiniz.  Sadece zayıflama değil bazı hastalar için de iyi geldiği biliniyor. Diyabet hastaları, kalp rahatsızlığı olanlar ve otizmli çocuklar…

Doğal beslenme olarak uygulayabileceğimiz taş devri diyeti;

Bu diyette tuzu ve şekeri kesinlikle hayatınızdan çıkarmamız gerekecek.  Ayrıca buğdayın bulunduğu gıdalardan da uzak durmanız gerekli. Kırmızı eti ve tavuğu ancak organik olursa tüketebilirsiniz. Yumurta kayısı kıvamındayken tüketilmelidir.  Şeker oranı yüksek olan havuç, muz ve patlıcan ise yasak. Bol bol kereviz tüketmenizi öneriyoruz. Lif oranı yüksek gıdalar önceliğiniz olacak bu diyette.

Taş devri diyeti beslenme örnek listesi;

Sabah: haşlanmış yumurta , sıkılmış kereviz suyu  veya yarım avokado

Ara öğün:  İki adet ceviz veya badem ve bitki çayı

Öğle: buhar da pişirilmiş sebze, yoğurt ve ton balığı

Akşam: Protein içeren etli yiyecek yarım porsiyon. 1 kase yağsız yeşillik salatası, 2 adet bürüksel lananası

Bu bir örnek uygulamadır. Benzer yiyeceklerle siz kendi paleo diyetinizin listesini oluşturabilirsiniz. Zayıflama konusunda her zaman uyardığımız ortak şey ise bol bol su tüketmeniz gerekir. Gün içinde 3 litreye yakın su için. Bağırsaklarınızı çalıştırırken vücudun su ihtiyacını karşılamış olacaksınız.

Zayıflama konusunda yeri bir diyet uygulaması olan taş devri  diğer adıyla paleo diyeti ile ilgili bilmeniz gereken tüyolar bu kadar.  Bu diyet uygulaması ile ilgili soru ve önerilerinizi yorum aracılığıyla bizlere bildirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Tuğba Şaşmaz

Yorum Yap

Bu sayfa 1 ayda 6609 kez ziyaretçiler tarfından görüntülendi.